BIG NICKEL HOCKEY TOURNAMENT
Official Schedule - 30th Anniversary Edition - 2009
 Click here for printable version - Click here for official tournament draw
THURSDAY, NOVEMBER 5th, 2009
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
1 3:00 PM PW Xover Timmins Storm vs Halton Hurricanes
2 4:30 PM Btm Xover Guelph Jr. Storm vs Mississauga Reps
3 6:00 PM PW Xover Sudbury Wolves vs Gloucester Rangers
  7:30 PM   *** 30th EDITION BIG NICKEL OPENING CEREMONIES ***
4 8:00 PM Btm Xover Sudbury Anmar Wolves vs Mississauga Senators
5 9:30 PM Mid Xover Sudbury Wolves vs Timmins Majors
Chelmsford Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
6 5:00 PM PW Xover South Central Ontario Coyotes vs Markham Majors
7 6:30 PM PW Xover Nickel City Sons vs West Kent Hawks
8 8:00 PM Btm Xover Nickel City Sons vs Ottawa Valley Titans
9 9:30 PM Mid Xover Nickel City Sons vs Oshawa Generals
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
10 3:30 PM PW Xover Hamilton Jr. Bulldogs vs Central Ontario Wolves
11 5:00 PM PW Xover Markham Waxers vs Mississauga Reps
12 6:30 PM Btm Xover Vaughan Kings vs Brantford 99'ers
13 8:00 PM Mid Xover Toronto Red Wings vs Ottawa Jr. 67's
14 9:30 PM Mid Xover Burlington Eagles vs York-Simcoe Express
McClelland Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
15 3:30 PM Btm Xover Clarington Toros vs Central Ontario Wolves
16 5:00 PM Btm Xover North Central Predators vs Oshawa Carlo's Electric
17 6:30 PM Mid Xover North Bay Trappers vs Kapuskasing Agrium Flyers
18 8:00 PM Mid Xover Don Mills Flyers vs Sault Ste. Marie North Stars
19 9:30 PM Mid Xover Kitchener Jr. Rangers vs Markham Waxers
Tom Davies' (Walden) Community Centre
# Time Div Category Home vs Visitor
20 3:30 PM PW Xover Peterborough Petes vs Waterloo Wolves
21 5:00 PM PW Xover North Bay Peewees vs Soo A.J. Bus Lines Jr. Greyhounds
22 6:30 PM Btm Xover Sault Ste. Marie Thunder vs North Bay Hilltop Blades
23 8:00 PM Btm Xover Upper Canada Cyclones vs Toronto Nationals
24 9:30 PM Mid Xover Vaughan Kings vs London Jr. Knights
FRIDAY, NOVEMBER 6th, 2009
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
25 8:00 AM PW Topper's Peterborough Petes vs Timmins Storm
26 9:30 AM PW Topper's South Central Ontario Coyotes vs North Bay Peewees
27 11:00 AM Btm Rogers North Bay Hilltop Blades vs Upper Canada Cyclones
28 12:30 PM Btm Rogers Central Ontario Wolves vs Vaughan Kings
29 2:00 PM Mid Dcoke Timmins Majors vs Toronto Red Wings
30 3:30 PM PW BMI Waterloo Wolves vs Markham Majors
31 5:00 PM PW BMI Halton Hurricanes vs Soo A.J. Bus Lines Jr. Greyhounds
32 6:30 PM Btm Rogers Vaughan Kings vs North Bay Hilltop Blades
33 8:00 PM Btm Rogers Central Ontario Wolves vs Upper Canada Cyclones
34 9:30 PM Mid Dcoke York-Simcoe Express vs Toronto Red Wings
Chelmsford Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
35 11:00 AM Btm Q92 Mississauga Senators vs Nickel City Sons
36 12:30 PM Btm Q92 Oshawa Carlo's Electric vs Guelph Jr. Storm
37 2:00 PM Mid Dcoke York-Simcoe Express vs Nickel City Sons
38 3:30 PM PW Topper's Timmins Storm vs South Central Ontario Coyotes
39 5:00 PM PW Topper's North Bay Peewees vs Peterborough Petes
40 6:30 PM Btm Q92 Mississauga Senators vs Guelph Jr. Storm
41 8:00 PM Btm Q92 Nickel City Sons vs Oshawa Carlo's Electric
42 9:30 PM Mid Dcoke Nickel City Sons vs Timmins Majors
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
43 8:00 AM PW CGS West Kent Hawks vs Mississauga Reps
44 9:30 AM PW CGS Hamilton Jr. Bulldogs vs Sudbury Wolves
45 11:00 AM Btm CIGM Sudbury Anmar Wolves vs Ottawa Valley Titans
46 12:30 PM Mid Ccoke Oshawa Generals vs Sudbury Wolves
47 2:00 PM Mid Ccoke Burlington Eagles vs Ottawa Jr. 67's
48 3:30 PM PW CGS Mississauga Reps vs Hamilton Jr. Bulldogs
49 5:00 PM PW CGS Sudbury Wolves vs West Kent Hawks
50 6:30 PM Btm CIGM Sudbury Anmar Wolves vs North Central Predators
51 8:00 PM Mid Ccoke Sudbury Wolves vs Burlington Eagles
52 9:30 PM Mid Ccoke Ottawa Jr. 67's vs Oshawa Generals
McClelland Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
53 8:00 AM PW BMI Soo A.J. Bus Lines Jr. Greyounds vs Markham Majors
54 9:30 AM PW BMI Waterloo Wolves vs Halton Hurricanes
55 11:00 AM Btm Scotia Toronto Nationals vs Clarington Toros
56 12:30 PM Btm Scotia Brantford 99'ers vs Sault Ste. Marie Thunder
57 2:00 PM Mid Barq's Don Mills Flyers vs North Bay Trappers
58 3:30 PM Mid Barq's London Jr. Knights vs Markham Waxers
59 5:00 PM Btm Scotia Brantford 99'ers vs Clarington Toros
60 6:30 PM Btm Scotia Sault Ste. Marie Thunder vs Toronto Nationals
61 8:00 PM Mid Barq's North Bay Trappers vs London Jr. Knights
62 9:30 PM Mid Barq's Markham Waxers vs Don Mills Flyers
Tom Davies' (Walden) Community Centre
# Time Div Category Home vs Visitor
63 8:00 AM PW Sstar Markham Waxers vs Central Ontario Wolves
64 9:30 AM PW Sstar Gloucester Rangers vs Nickel City Sons
65 11:00 AM Btm CIGM Mississauga Reps vs North Central Predators
66 12:30 PM Mid Power Kitchener Jr. Rangers vs Vaughan Kings
67 2:00 PM Mid Power Sault Ste. Marie North Stars vs Kapuskasing Agrium Flyers
68 3:30 PM PW Sstar Central Ontario Wolves vs Gloucester Rangers
69 5:00 PM PW Sstar Nickel City Sons vs Markham Waxers
70 6:30 PM Btm CIGM Ottawa Valley Titans vs Mississauga Reps
71 8:00 PM Mid Power Vaughan Kings vs Kapuskasing Agrium Flyers
72 9:30 PM Mid Power Sault Ste. Marie North Stars vs Kitchener Jr. Rangers
             
SATURDAY, NOVEMBER 7th, 2009
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
73 8:00 AM PW CGS West Kent Hawks vs Hamilton Jr. Bulldogs
74 9:30 AM PW CGS Mississauga Reps vs Sudbury Wolves
75 11:00 AM Btm Scotia Clarington Toros vs Sault Ste. Marie Thunder
76 12:30 PM Btm Scotia Toronto Nationals vs Brantford 99'ers
77 2:00 PM Mid Power Kapukasing Agrium Flyers vs Kitchener Jr. Rangers
78 3:30 PM Mid Power Sault Ste. Marie North Stars vs Vaughan Kings
79 6:30 PM PW 1/4 Final 1st CGS Division vs 2nd Sstar Division
80 8:00 PM Btm 1/4 Final 1st Q92 Division vs 2nd CIGM Division
81 9:30 PM Mid 1/4 Final 1st Dcoke Division vs 2nd Ccoke Division
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
82 8:00 AM PW Topper's Peterborough Petes vs South Central Ontario Coyotes
83 9:30 AM PW Topper's Timmins Storm vs North Bay Peewees
84 11:00 AM Btm CIGM Mississauga Reps vs Sudbury Anmar Wolves
85 12:30 PM Btm CIGM North Central Predators vs Ottawa Valley Titans
86 2:00 PM Mid Ccoke Ottawa Jr. 67's vs Sudbury Wolves
87 3:30 PM Mid Ccoke Oshawa Generals vs Burlington Eagles
88 6:30 PM PW 1/4 Final 1st Topper's Division vs 2nd BMI Division
89 8:00 PM Btm 1/4 Final 1st CIGM Division vs 2nd Q92 Division
90 9:30 PM Mid 1/4 Final 1st Ccoke Division vs 2nd Dcoke Division
Chelmsford Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
91 8:00 AM PW BMI Halton Hurricanes vs Markham Majors
92 9:30 AM PW BMI Soo A.J. Bus Lines Jr. Greyhounds vs Waterloo Wolves
93 11:00 AM Btm Q92 Guelph Jr. Storm vs Nickel City Sons
94 12:30 PM Btm Q92 Oshawa Carlo's Electric vs Mississauga Senators
95 2:00 PM Mid Dcoke Toronto Red Wings vs Nickel City Sons
96 3:30 PM Mid Dcoke Timmins Majors vs York-Simcoe Express
97 6:30 PM PW 1/4 Final 1st Sstar Division vs 2nd CGS Division
98 8:00 PM Btm 1/4 Final 1st Rogers Division vs 2nd Scotia Division
99 9:30 PM Mid 1/4 Final 1st Power Division vs 2nd Barq's Division
Tom Davies' (Walden) Community Centre
# Time Div Category Home vs Visitor
100 8:00 AM PW Sstar Central Ontario Wolves vs Nickel City Sons
101 9:30 AM PW Sstar Gloucester Rangers vs Markham Waxers
102 11:00 AM Btm Rogers Upper Canada Cyclones vs Vaughan Kings
103 12:30 PM Btm Rogers North Bay Hilltop Blades vs Central Ontario Wolves
104 2:00 PM Mid Barq's Markham Waxers vs North Bay Trappers
105 3:30 PM Mid Barq's London Jr. Knights vs Don Mills Flyers
106 6:30 PM PW 1/4 Final 1st BMI Division vs 2nd Topper's Division
107 8:00 PM Btm 1/4 Final 1st Scotia Division vs 2nd Rogers Division
108 9:30 PM Mid 1/4 Final 1st Barq's Division vs 2nd Power Division
             
SUNDAY, NOVEMBER 8th, 2009
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
109 8:00 AM PW Semi Wnner Game 97 vs Winner Game 106
110 10:00 AM Btm Semi Winner Game 98 vs Winner Game 107
111 12:00 PM Mid Semi Winner Game 99 vs Winner Game 108
112 2:00 PM PW Final Winner Game 109 vs Winner Game 115
113 4:00 PM Btm Final Winner Game 110 vs Winner Game 116
114 6:00 PM Mid Final Winner Game 111 vs Winner Game 117
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
115 8:00 AM PW Semi Winner Game 79 vs Winner Game 88
116 10:00 AM Btm Semi Winner Game 80 vs Winner Game 89
117 12:00 PM Mid Semi Winner Game 81 vs Winner Game 90

Back to Home Page