25th Anniversary Edition

BIG NICKEL HOCKEY TOURNAMENT

2004 SCHEDULE  2004 SCHEDULE

*important note: games 62 and 63 have been switched from original version of schedule uploaded - it has been corrected here

THURSDAY, NOVEMBER 4th, 2004

 

 

 

Countryside Sports Complex

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

1

12:00 PM

Btm

Topper's

Timmins Technosob Rangers

vs

Markham Islanders

2

1:30 PM

Btm

CIGM

Clarington Toros

vs

Gloucester Rangers

3

3:00 PM

Mid

Ccoke

Don Mills Flyers

vs

Gloucester Rangers

4

4:30 PM

Btm

CIGM

Mississauga Jr. Ice Dogs

vs

Halton Hurricanes

5

6:00 PM

Mid

Ccoke

Markham Waxers

vs

Pittsburgh Selects

6

7:30 PM

Btm

CIGM

Gloucester Rangers

vs

Sudbury Lockerby Confectionary

 

9:00 PM

 

*** 25th EDITION BIG NICKEL OPENING CEREMONIES ***

7

9:30 PM

Mid

Ccoke

Gloucester Rangers

vs

Sudbury Nickel Capitals

Chelmsford Arena

 

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

8

12:30 PM

Btm

Rogers

North Bay Athletics

vs

Markham Waxers

9

2:00 PM

Btm

Rogers

Quinte Red Devils

vs

Ottawa Valley Titans

10

3:30 PM

Mid

Barq's

Markham Islanders

vs

Valley East Cobras

11

5:00 PM

Mid

Barq's

Quinte Red Devils

vs

Southern Ice Lightning

12

6:30 PM

Btm

Topper's

Markham Islanders

vs

York-Simcoe Express

13

8:00 PM

Btm

Q92

Barrie Icemen

vs

Onaping Falls Huskies

14

9:30 PM

Mid

Barq's

Valley East Cobras

vs

Rayside Balfour Jr. Sabrecats

Carmichael Arena

 

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

15

12:30 PM

Btm

Topper's

Oakville Rangers

vs

Kitchener Jr. Rangers

16

2:00 PM

Btm

Q92

Windsor Jr. Spitfires

vs

Barrie Icemen

17

3:30 PM

Btm

Q92

Rideau St-Lawrence Kings

vs

North York Rangers

18

5:00 PM

Mid

Dcoke

North Bay Trappers

vs

Ann Arbor Jr. Wolverines

19

6:30 PM

Mid

Dcoke

Kitchener Jr. Rangers

vs

Greater Kingston Predators

20

8:00 PM

Btm

Rogers

Markham Waxers

vs

Toronto Marlboros

21

9:30 PM

Mid

Dcoke

Ann Arbor Jr. Wolverines

vs

Toronto Marlboros

Tom Davies' (Walden) Community Centre

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

22

2:00 PM

Btm

SMHA

Sault Ste. Marie Greyhounds

vs

Elgin-Middlesex Chiefs

23

3:30 PM

Btm

SMHA

Richmond Hill Stars

vs

Nepean Raiders

24

5:00 PM

Mid

Power

Sault Ste. Marie North Stars

vs

Timmins Majors

25

6:30 PM

Mid

Power

Oshawa Kiwanis

vs

London Jr. Knights

26

8:00 PM

Btm

SMHA

Elgin-Middlesex Chiefs

vs

Vaughan Kings

27

9:30 PM

Mid

Power

Timmins Majors

vs

Toronto Young Nationals

FRIDAY, NOVEMBER 5th, 2004

 

 

 

Cambrian Arena

 

 

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

28

8:00 AM

PW

Sstar

Soo Pino's/A.J. Bus Lines

vs

Halton Hurricanes

29

9:30 AM

PW

Sudbury

Sudbury Lakers

vs

Elgin-Middlesex Chiefs

30

11:00 AM

PW

Sudbury

Oakville Rangers

vs

Toronto Red Wings

31

12:30 PM

PW

Sstar

Huron-Perth Lakers

vs

Markham Waxers

32

2:00 PM

PW

Sstar

Halton Hurricanes

vs

Toronto Marlboros

33

3:30 PM

PW

Sudbury

Elgin-Middlesex Chiefs

vs

Whitby Wildcats

34

5:00 PM

PW

Sudbury

Toronto Red Wings

vs

Sudbury Lakers

35

6:30 PM

PW

Sstar

Markham Waxers

vs

Soo Pino's/A.J. Bus Lines

36

8:00 PM

PW

Sudbury

Whitby Wildcats

vs

Oakville Rangers

37

9:30 PM

Btm

Topper's

Kitchener Jr. Rangers

vs

Markham Islanders

Carmichael Arena

 

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

38

8:00 AM

PW

Scotia

Jr. Canadiens

vs

Lambton Jr. Sting

39

9:30 AM

PW

Scotia

Ottawa Valley Titans

vs

Toronto Young Nationals

40

11:00 AM

Btm

Topper's

Oakville Rangers

vs

Timmins Technosob Rangers

41

12:30 PM

Btm

Topper's

York-Simcoe Express

vs

Kitchener Jr. Rangers

42

2:00 PM

PW

Scotia

Lambton Jr. Sting

vs

York-Simcoe Express

43

3:30 PM

Btm

Topper's

Markham Islanders

vs

Oakville Rangers

44

5:00 PM

PW

Scotia

Toronto Young Nationals

vs

Jr. Canadiens

45

6:30 PM

PW

Scotia

York-Simcoe Express

vs

Ottawa Valley Titans

46

8:00 PM

Btm

SMHA

Nepean Raiders

vs

Elgin-Middlesex Chiefs

47

9:30 PM

Mid

Power

London Jr. Knights

vs

Timmins Majors

Chelmsford Arena

 

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

48

8:00 AM

Btm

SMHA

Richmond Hill Stars

vs

Sault Ste. Marie Greyhounds

49

9:30 AM

Btm

SMHA

Vaughan Kings

vs

Nepean Raiders

50

11:00 AM

Mid

Power

Oshawa Kiwanis

vs

Sault Ste. Marie North Stars

51

12:30 PM

Mid

Power

Toronto Young Nationals

vs

London Jr. Knights

52

2:00 PM

Btm

SMHA

Elgin-Middlesex Chiefs

vs

Richmond Hill Stars

53

3:30 PM

Mid

Power

Timmins Majors

vs

Oshawa Kiwanis

54

5:00 PM

Btm

Q92

Windsor Jr. Spitfires

vs

Onaping Falls Huskies

55

6:30 PM

Btm

Topper's

Timmins Technosob Rangers

vs

York-Simcoe Express

56

8:00 PM

Mid

Power

Sault Ste. Marie North Stars

vs

Toronto Young Nationals

57

9:30 PM

Mid

Barq's

Markham Islanders

vs

Rayside Balfour Jr. Sabrecats

Countryside Sports Complex

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

58

8:00 AM

Btm

CIGM

Mississauga Jr. Ice Dogs

vs

Gloucester Rangers

59

9:30 AM

Mid

Ccoke

Pittsburgh Selects

vs

Gloucester Rangers

60

11:00 AM

Btm

CIGM

Halton Hurricanes

vs

Clarington Toros

61

12:30 PM

Btm

CIGM

Sudbury Lockerby Confectionary

vs

Mississauga Jr. Ice Dogs

62

2:00 PM

Mid

Ccoke

Markham Waxers

vs

Don Mills Flyers

63

3:30 PM

Mid

Ccoke

Sudbury Nickel Capitals

vs

Pittsburgh Selects

64

5:00 PM

Btm

CIGM

Gloucester Rangers

vs

Halton Hurricanes

65

6:30 PM

Mid

Ccoke

Gloucester Rangers

vs

Markham Waxers

66

8:00 PM

Btm

CIGM

Clarington Toros

vs

Sudbury Lockerby Confectionary

67

9:30 PM

Mid

Ccoke

Don Mills Flyers

vs

Sudbury Nickel Capitals

FRIDAY, NOVEMBER 5th, 2004 (cont'd)

 

 

McClelland Arena

 

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

68

8:00 AM

Btm

Q92

Rideau St-Lawrence Kings

vs

Windsor Jr. Spitfires

69

9;30 AM

Btm

Q92

Onaping Falls Huskies

vs

North York Rangers

70

11:00 AM

Mid

Dcoke

Kitchener Jr. Rangers

vs

North Bay Trappers

71

12:30 PM

Mid

Dcoke

Toronto Marlboros

vs

Greater Kingston Predators

72

2:00 PM

Btm

Q92

Barrie Icemen

vs

Rideau St-Lawrence Kings

73

3:30 PM

Mid

Dcoke

Ann Arbor Jr. Wolverines

vs

Kitchener Jr. Rangers

74

5:00 PM

Btm

SMHA

Sault Ste. Marie Greyhounds

vs

Vaughan Kings

75

6:30 PM

Mid

Dcoke

North Bay Trappers

vs

Toronto Marlboros

76

8:00 PM

Btm

Q92

North York Rangers

vs

Barrie Icemen

77

9:30 PM

Mid

Dcoke

Greater Kingston Predators

vs

Ann Arbor Jr. Wolverines

Tom Davies' (Walden) Community Centre

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

78

8:00 AM

Btm

Rogers

Quinte Red Devils

vs

North Bay Athletics

79

9:30 AM

Btm

Rogers

Toronto Marlboros

vs

Ottawa Valley Titans

80

11:00 AM

Mid

Barq's

Quinte Red Devils

vs

Markham Islanders

81

12:30 PM

Mid

Barq's

Rayside Balfour Jr. Sabrecats

vs

Southern Ice Lightning

82

2:00 PM

Btm

Rogers

Markham Waxers

vs

Quinte Red Devils

83

3:30 PM

Mid

Barq's

Valley East Cobras

vs

Quinte Red Devils

84

5:00 PM

Btm

Rogers

North Bay Athletics

vs

Toronto Marlboros

85

6:30 PM

Btm

Rogers

Ottawa Valley Titans

vs

Markham Waxers

86

8:00 PM

PW

Sstar

Toronto Marlboros

vs

Huron-Perth Lakers

87

9:30 PM

Mid

Barq's

Southern Ice Lightning

vs

Valley East Cobras

SATURDAY, NOVEMBER 6th, 2004

 

 

 

Cambrian Arena

 

 

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

88

6:30 PM

PW

Sstar

Huron-Perth Lakers

vs

Soo Pino's/A.J. Bus Lines

Carmichael Arena

 

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

89

8:00 AM

PW

Sstar

Toronto Marlboros

vs

Markham Waxers

90

9:30 AM

PW

Sstar

Halton Hurricanes

vs

Huron-Perth Lakers

91

11:00 AM

Btm

SMHA

Nepean Raiders

vs

Sault Ste. Marie Greyhounds

92

12:30 PM

Btm

SMHA

Vaughan Kings

vs

Richmond Hill Stars

93

2:00 PM

PW

Sstar

Soo Pino's/A.J. Bus Lines

vs

Toronto Marlboros

94

3:30 PM

Mid

Barq's

Southern Ice Lightning

vs

Markham Islanders

95

5:00 PM

Mid

Barq's

Rayside Balfour Jr. Sabrecats

vs

Quinte Red Devils

96

6:30 PM

PW

Sudbury

Oakville Rangers

vs

Sudbury Lakers

97

8:00 PM

Btm

1/4 Final

5th Place Divisional Winner

vs

4th Place Divisional Winner

98

9:30 PM

Mid

1/4 Final

2nd Place Powerade Division

vs

1st Place Barq's Division

Countryside Sports Complex

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

99

8:00 AM

PW

Sudbury

Elgin-Middlesex Chiefs

vs

Oakville Rangers

100

9:30 AM

Btm

CIGM

Mississauga Jr. Ice Dogs

vs

Clarington Toros

101

11:00 AM

Btm

Q92

North York Rangers

vs

Windsor Jr. Spitfires

Countryside Sports Complex (cont'd)

 

 

102

12:30 PM

Btm

Q92

Onaping Falls Huskies

vs

Rideau St-Lawrence Kings

103

2:00 PM

Mid

Ccoke

Pittsburgh Selects

vs

Don Mills Flyers

104

3:30 PM

Mid

Power

London Jr. Knights

vs

Sault Ste. Marie North Stars

105

5:00 PM

PW

Scotia

Toronto Young Nationals

vs

Lambton Jr. Sting

106

6:30 PM

PW

Scotia

Ottawa Valley Titans

vs

Jr. Canadiens

107

8:00 PM

Btm

1/4 Final

3rd Place Wildcard

vs

1st Place Divisional Winner

108

9:30 PM

Mid

1/4 Final

2nd Place Diet Coke Division

vs

1st Place Classic Coke Division

Sudbury Community Arena

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

109

8:00 AM

PW

Sudbury

Whitby Wildcats

vs

Toronto Red Wings

110

9:30 AM

Btm

CIGM

Sudbury Lockerby Confectionary

vs

Halton Hurricanes

111

11:00 AM

Btm

Topper's

Kitchener Jr. Rangers

vs

Timmins Technosob Rangers

112

12:30 PM

Btm

Topper's

York-Simcoe Express

vs

Oakville Rangers

113

2:00 PM

PW

Sudbury

Sudbury Lakers

vs

Whitby Wildcats

114

3:30 PM

Mid

Ccoke

Sudbury Nickel Capitals

vs

Markham Waxers

115

5:00 PM

Mid

Power

Toronto Young Nationals

vs

Oshawa Kiwanis

116

6:30 PM

PW

Sudbury

Toronto Red Wings

vs

Elgin-Middlesex Chiefs

117

8:00 PM

Btm

1/4 Final

2nd Place Wildcard

vs

2nd Place Divisional Winner

118

9:30 PM

Mid

1/4 Final

2nd Place Classic Coke Division

vs

1st Diet Coke Division

Tom Davies' (Walden) Community Centre

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

119

8:00 AM

PW

Scotia

York-Simcoe Express

vs

Toronto Young Nationals

120

9:30 AM

PW

Scotia

Lambton Jr. Sting

vs

Ottawa Valley Titans

121

11:00 AM

Btm

Rogers

Ottawa Valley Titans

vs

North Bay Athletics

122

12:30 PM

Btm

Rogers

Toronto Marlboros

vs

Quinte Red Devils

123

2:00 PM

PW

Scotia

Jr. Canadiens

vs

York-Simcoe Express

124

3:30 PM

Mid

Dcoke

Greater Kingston Predators

vs

North Bay Trappers

125

5:00 PM

Mid

Dcoke

Toronto Marlboros

vs

Kitchener Jr. Rangers

126

6:30 PM

PW

Sstar

Markham Waxers

vs

Halton Hurricanes

127

8:00 PM

Btm

1/4 Final

1st Place Wildcard

vs

3rd Place Divisional Winner

128

9:30 PM

Mid

1/4 Final

2nd Place Barq's Division

vs

1st Place Powerade Division

SUNDAY, NOVEMBER 7th, 2004

* * *   POWERADE DAY   * * *

Countryside Sports Complex

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

129

8:00 AM

PW

Semi

1st Place Wildcard

vs

1st Place Sudbury Division

130

10:00 AM

Btm

Semi

Winner Game 97

vs

Winner Game 107

131

12:00 PM

Mid

Semi

Winner Game 128

vs

Winner Game 118

132

2:00 PM

PW

Final

Winner Game 135

vs

Winner Game 129

133

4:00 PM

Btm

Final

Winner Game 130

vs

Winner Game 136

134

6:00 PM

Mid

Final

Winner Game 131

vs

Winner Game 137

Carmichael Arena

 

 

 

 

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

135

8:00 AM

PW

Semi

1st Place Scotiabank Division

vs

1st Place Sudbury Star Division

136

10:00 AM

Btm

Semi

Winner Game 127

vs

Winner Game 117

137

12:00 PM

Mid

Semi

Winner Game 108

vs

Winner Game 98

Teams must be prepared to play at least fifteen minutes prior to the scheduled start time of each game.