27th Annual BIG NICKEL HOCKEY TOURNAMENT
2006 SCHEDULE 2006 SCHEDULE 2006 SCHEDULE
THURSDAY, NOVEMBER 2nd, 2006
Cambrian Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
1 3:00 PM Btm CIGM Barrie Colts vs Elgin-Middlesex Chiefs
2 4:30 PM PW Sstar Mississauga Rebels vs Toronto Marlboros
3 6:00 PM PW Sudbury Lambton Jr. Sting vs Sudbury Northwood Wolves
4 7:30 PM Btm Topper's Sault Ste. Marie Greyhounds vs Greater Kingston Predators
5 9:00 PM Btm Q92 Whitby Wildcats vs Markham Majors
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
6 1:30 PM Mid Ccoke Superior Eagles vs Halton Hurricanes
7 3:00 PM Mid Dcoke North Bay Trappers vs Toronto Marlboros
8 4:30 PM Mid Dcoke Burlington Eagles vs Nepean Raiders
9 6:00 PM Btm CIGM Mississauga Ice Dogs vs Halton Hurricanes
7:30 PM
 *** 27th EDITION BIG NICKEL OPENING CEREMONIES ***
10 8:00 PM Mid Ccoke Sudbury Nickel Capital Wolves vs Vaughan Kings
11 9:30 PM Btm CIGM Sudbury Bantam Wolves vs Barrie Colts
Chelmsford Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
12 2:00 PM Mid Barq's Mississauga Ice Dogs vs Guelph Jr. Storm
13 3:30 PM Mid Power Markham Waxers vs Gloucester Rangers
14 5:00 PM Mid Barq's Sault Ste. Marie North Stars vs Quinte Red Devils
15 6:30 PM Mid Power Valley East Cobras vs Jr. Canadiens
16 8:00 PM Mid Barq's Guelph Jr. Storm vs Timmins Majors
17 9:30 PM Mid Power Rayside Balfour Jr. Sabrecats vs Markham Waxers
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
18 2:00 PM Btm Topper's Greater Kingston Predators vs Oakville Rangers
19 3:30 PM Btm Q92 Markham Majors vs North Bay Hilltop Variety Blades
20 5:00 PM Btm Topper's Central Ontario Wolves vs Toronto Marlboros
21 6:30 PM Btm Q92 Ottawa Valley Titans vs Thunder Bay Kings
22 8:00 PM Mid Ccoke Richmond Hill Stars vs Superior Eagles
23 9:30 PM Mid Dcoke Toronto Marlboros vs Elgin-Middlesex Chiefs
Tom Davies' (Walden) Community Centre
# Time Div Category Home vs Visitor
24 2:00 PM Btm Rogers Gloucester Rangers vs Markham Waxers
25 3:30 PM Btm SMHA Toronto Red Wings vs Cambridge Hawks
26 5:00 PM Btm Rogers Jr. Canadiens vs Huron Perth Lakers
27 6:30 PM Btm SMHA Hamilton Jr. Bulldogs vs York-Simcoe Express
28 8:00 PM Btm Rogers Onaping Falls Huskies vs Gloucester Rangers
29 9:30 PM Btm SMHA Timmins Rangers vs Toronto Red Wings
FRIDAY, NOVEMBER 3rd, 2006
Cambrian Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
30 8:00 AM PW Sudbury Ajax-Pickering Raiders vs Lambton Jr. Sting
31 9:30 AM Btm Q92 North Bay Hilltop Variety Blades vs Thunder Bay Kings
32 11:00 AM PW Sudbury Guelph Jr. Storm vs Sudbury Northwood Wolves
33 12:30 PM PW Sstar Toronto Marlboros vs Thunder Bay Kings
34 2:00 PM PW Sudbury Toronto Red Wings vs Ajax-Pickering Raiders
35 5:00 PM PW Sstar Quinte Red Devils vs Mississauga Rebels
36 6:30 PM PW Sudbury Lambton Jr. Sting vs Guelph Jr. Storm
37 8:00 PM PW Sudbury Sudbury Northwood Wolves vs Toronto Red Wings
38 9:30 PM Btm Topper's Greater Kingston Predators vs Toronto Marlboros
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
39 8:00 AM Btm SMHA Cambridge Hawks vs Hamilton Jr. Bulldogs
40 9:30 AM Mid Barq's Timmins Majors vs Mississauga Ice Dogs
41 11:00 AM Btm SMHA York-Simcoe Express vs Timmins Rangers
42 12:30 PM Mid Barq's Guelph Jr. Storm vs Sault Ste. Marie North Stars
43 2:00 PM Btm SMHA Hamilton Jr. Bulldogs vs Toronto Red Wings
44 3:30 PM Mid Barq's Quinte Red Devils vs Mississauga Ice Dogs
45 5:00 PM Btm SMHA Timmins Rangers vs Cambridge Hawks
46 6:30 PM Mid Barq's Sault Ste. Marie North Stars vs Timmins Majors
47 8:00 PM PW Scotia Mississauga Ice Dogs vs York-Simcoe Express
48 9:30 PM Mid Barq's Quinte Red Devils vs Guelph Jr. Storm
Chelmsford Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
49 8:00 AM PW Scotia Brampton Battalion vs Barrie Jr. Colts
50 9:30 AM Btm Topper's Oakville Rangers vs Central Ontario Wolves
51 11:00 AM PW Scotia Toronto Nationals vs Mississauga Ice Dogs
52 12:30 PM Btm Topper's Toronto Marlboros vs Sault Ste. Marie Greyhounds
53 2:00 PM PW Scotia York-Simcoe Express vs Brampton Battalion
54 3:30 PM Btm Topper's Central Ontario Wolves vs Greater Kingston Predators
55 5:00 PM PW Scotia Barrie Jr. Colts vs Toronto Nationals
56 6:30 PM Btm Topper's Sault Ste. Marie Greyhounds vs Oakville Rangers
57 8:00 PM Btm SMHA Toronto Red Wings vs York-Simcoe Express
58 9:30 PM Mid Power Rayside Balfour Jr. Sabrecats vs Valley East Cobras
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
59 8:00 AM Btm CIGM Elgin-Middlesex Chiefs vs Mississauga Ice Dogs
60 9:30 AM Mid Ccoke Halton Hurricanes vs Richmond Hill Stars
61 11:00 AM Btm CIGM Halton Hurricanes vs Sudbury Bantam Wolves
62 12:30 PM Mid Ccoke Superior Eagles vs Sudbury Nickel Capital Wolves
63 2:00 PM Btm CIGM Mississauga Ice Dogs vs Barrie Colts
64 3:30 PM Mid Ccoke Vaughan Kings vs Richmond Hill Stars
65 5:00 PM Btm CIGM Sudbury Bantam Wolves vs Elgin-Middlesex Chiefs
66 6:30 PM Mid Ccoke Sudbury Nickel Capital Wolves vs Halton Hurricanes
67 8:00 PM Btm CIGM Barrie Colts vs Halton Hurricanes
68 9:30 PM Mid Ccoke Vaughan Kings vs Superior Eagles
McClelland Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
69 8:00 AM PW Sstar Whitby Wildcats vs Quinte Red Devils
70 9;30 AM Mid Dcoke Elgin-Middlesex Chiefs vs North Bay Trappers
71 11:00 AM Btm Q92 Ottawa Valley Titans vs Whitby Wildcats
72 12:30 PM Mid Dcoke Toronto Marlboros vs Burlington Eagles
73 2:00 PM Btm Q92 Thunder Bay Kings vs Markham Majors
74 3:30 PM Mid Dcoke North Bay Trappers vs Nepean Raiders
75 5:00 PM Btm Q92 Whitby Wildcats vs North Bay Hilltop Variety Blades
76 6:30 PM Mid Dcoke Burlington Eagles vs Elgin-Middlesex Chiefs
77 8:00 PM Btm Q92 Markham Majors vs Ottawa Valley Titans
78 9:30 PM Mid Dcoke Nepean Raiders vs Toronto Marlboros
Tom Davies' (Walden) Community Centre
# Time Div Category Home vs Visitor
79 8:00 AM Btm Rogers Markham Waxers vs Jr. Canadiens
80 9:30 AM Mid Power Gloucester Rangers vs Jr. Canadiens
81 11:00 AM Btm Rogers Huron Perth Lakers vs Onaping Falls Huskies
82 12:30 PM Btm Rogers Jr. Canadiens vs Gloucester Rangers
83 2:00 PM Mid Power Markham Waxers vs Valley East Cobras
84 3:30 PM Mid Power Gloucester Rangers vs Rayside Balfour Jr. Sabrecats
85 5:00 PM Btm Rogers Onaping Falls Huskies vs Markham Waxers
86 6:30 PM Btm Rogers Gloucester Rangers vs Huron Perth Lakers
87 8:00 PM PW Sstar Thunder Bay Kings vs Whitby Wildcats
88 9:30 PM Mid Power Jr. Canadiens vs Markham Waxers
             
SATURDAY, NOVEMBER 4th, 2006
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
89 8:00 AM PW Sstar Toronto Marlboros vs Whitby Wildcats
90 9:30 AM PW Sudbury Sudbury Northwood Wolves vs Ajax-Pickering Raiders
91 11:00 AM Btm SMHA Cambridge Hawks vs York-Simcoe Express
92 12:30 PM Btm SMHA Hamilton Jr. Bulldogs vs Timmins Rangers
93 2:00 PM PW Sstar Whitby Wildcats vs Mississauga Rebels
94 3:30 PM Mid Barq's Timmins Majors vs Quinte Red Devils
95 5:00 PM PW Scotia Brampton Battalion vs Toronto Nationals
96 6:30 PM PW Sstar Mississauga Rebels vs Thunder Bay Kings
97 8:00 PM Btm 1/4 Final 4th Place Divisional Winner vs 5th Place Divisional Winner
98 9:30 PM Mid 1/4 Final 1st Place Barq's Division vs 2nd Place Powerade Division
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
99 8:00 AM PW Sudbury Guelph Jr. Storm vs Toronto Red Wings
100 9:30 AM Btm CIGM Mississauga Ice Dogs vs Sudbury Bantam Wolves
101 11:00 AM Btm Topper's Oakville Rangers vs Toronto Marlboros
102 12:30 PM Btm Topper's Central Ontario Wolves vs Sault Ste. Marie Greyhounds
103 2:00 PM Mid Ccoke Richmond Hill Stars vs Sudbury Nickel Capital Wolves
104 3:30 PM Mid Barq's Mississauga Ice Dogs vs Sault Ste. Marie North Stars
105 5:00 PM PW Sudbury Toronto Red Wings vs Lambton Jr. Sting
106 6:30 PM PW Sudbury Ajax-Pickering Raiders vs Guelph Jr. Storm
107 8:00 PM Btm 1/4 Final 1st Place Divisional Winner vs 3rd Place Wildcard
108 9:30 PM Mid 1/4 Final 1st Place Classic Coke Division vs 2nd Place Diet Coke Division
Chelmsford Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
109 8:00 AM PW Sstar Thunder Bay Kings vs Quinte Red Devils
110 9:30 AM Btm CIGM Elgin-Middlesex Chiefs vs Halton Hurricanes
111 11:00 AM Btm Q92 North Bay Hilltop Variety Blades vs Ottawa Valley Titans
112 12:30 PM Btm Q92 Thunder Bay Kings vs Whitby Wildcats
113 2:00 PM Mid Ccoke Halton Hurricanes vs Vaughan Kings
114 3:30 PM Mid Power Valley East Cobras vs Gloucester Rangers
115 5:00 PM Mid Power Jr. Canadiens vs Rayside Balfour Jr. Sabrecats
116 6:30 PM PW Scotia Barrie Jr. Colts vs Mississauga Ice Dogs
117 8:00 PM Btm 1/4 Final 2nd Place Divisional Winner vs 2nd Place Wildcard
118 9:30 PM Mid 1/4 Final 1st Diet Coke Division vs 2nd Place Classic Coke Division
Tom Davies' (Walden) Community Centre
# Time Div Category Home vs Visitor
119 8:00 AM PW Scotia Toronto Nationals vs York-Simcoe Express
120 9:30 AM PW Scotia Mississauga Ice Dogs vs Brampton Battalion
121 11:00 AM Btm Rogers Markham Waxers vs Huron Perth Lakers
122 12:30 PM Btm Rogers Jr. Canadiens vs Onaping Falls Huskies
123 2:00 PM PW Scotia York-Simcoe Express vs Barrie Jr. Colts
124 3:30 PM Mid Dcoke Elgin-Middlesex Chiefs vs Nepean Raiders
125 5:00 PM Mid Dcoke North Bay Trappers vs Burlington Eagles
126 6:30 PM PW Sstar Quinte Red Devils vs Toronto Marlboros
127 8:00 PM Btm 1/4 Final 3rd Place Divisional Winner vs 1st Place Wildcard
128 9:30 PM Mid 1/4 Final 1st Place Powerade Division vs 2nd Place Barq's Division
             
SUNDAY, NOVEMBER 5th, 2006
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
129 8:00 AM PW Semi 1st Place Sudbury Division vs 1st Place Wildcard
130 10:00 AM Btm Semi Winner Game 107 vs Winner Game 97
131 12:00 PM Mid Semi Winner Game 118 vs Winner Game 128
132 2:00 PM PW Final Winner Game 129 vs Winner Game 135
133 4:00 PM Btm Final Winner Game 130 vs Winner Game 136
134 6:00 PM Mid Final Winner Game 131 vs Winner Game 137
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
135 8:00 AM PW Semi 1st Place Sudbury Star Division vs 1st Place Scotiabank Division
136 10:00 AM Btm Semi Winner Game 117 vs Winner Game 127
137 12:00 PM Mid Semi Winner Game 98 vs Winner Game 108
Teams must be prepared to play at least fifteen minutes prior to the scheduled start time of each game.

Back to home page