Big Nickel Hockey

OFFICIAL TOURNAMENT SCHEDULE - 2000

Click here for arena maps.
Click here for updated tournament rules.

 

UPDATES:

 

Jump to Friday.
Jump to Saturday.
Jump to Sunday.

 

THURSDAY, NOVEMBER 2nd, 2000

Countryside Sports Complex

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

1

1:00 PM

Btm

Q92

Quinte Red Devils

vs

North Bay Athletics

2

2:30 PM

Btm

Q92

Oakville Rangers

vs

Ottawa Valley Titans

3

4:00 PM

Btm

CIGM

Brantford 99'ers

vs

Vaughan Kings

4

5:30 PM

Mid

Ccoke

Gloucester Rangers

vs

Toronto Red Wings

5

7:30 PM

Btm

CIGM

Clarington Toros

vs

Sudbury Lockerby Confec.

9:00 PM

*** 21st EDITION BIG NICKEL OPENING CEREMONIES ***

6

9:30 PM

Mid

Ccoke

Whitby Wildcats

vs

Sudbury Cara's Capitals

Chelmsford Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

7

2:30 PM

Btm

Tele

Toronto Red Wings

vs

Sault Ste. Marie North Street

8

4:00 PM

Btm

SMHA

Gloucester Rangers

vs

Toronto Young Nationals

9

5:30 PM

Btm

SMHA

Waterloo Tigers

vs

Onaping Falls Huskies

10

7:30 PM

Mid

CDry

Greater Kingston Predators

vs

Toronto Young Nationals

11

9:00 PM

Mid

CDry

Michigan Jaguars

vs

Rayside Balfour Jr. Sabrecats

Cambrian Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

12

4:00 PM

Btm

Scotia

Elgin Middlesex Chiefs

vs

Peterborough Petes

13

5:30 PM

Btm

Scotia

Buffalo Saints 85 Selects

vs

North York Canadiens

14

7:30 PM

Mid

Sprite

York Simcoe Express

vs

Sault Ste. Marie North Stars

15

9:00 PM

Mid

Sprite

Cleveland Barons

vs

Quinte Red Devils

Carmichael Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

16

2:30 PM

Btm

LCaesar

Markham Waxers

vs

Greater Kingston Predators

17

4:00 PM

Btm

LCaesar

Sun County 1985

vs

Thunder Bay Sportop Kings

18

5:30 PM

PW

Cit Sud

Toronto Red Wings

vs

Sudbury Lakers

19

7:30 PM

Mid

Powerade

Kapuskasing Legion Flyers

vs

Mississauga Senators

20

9:00 PM

Mid

Powerade

Kitchener Greenshirts

vs

Ottawa Valley Titans

Garson Community Centre

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

21

4:00 PM

Btm

Nwolves

Huron Perth Lakers

vs

Central Ontario Wolves

22

5:30 PM

Btm

Nwolves

Detroit Belle Tire

vs

Toronto Marlboros

23

7:30 PM

Mid

Barq's

North York Rangers

vs

Richmond Hill Tricin Stars

24

9:00 PM

Mid

Barq's

Denver (Hyland Hills) Jaguars

vs

Valley East Consbec Cobras

Tom Davies' (Walden) Community Centre

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

25

2:30 PM

Btm

Tele

Lambton Lightning

vs

Cumberland Barons

26

4:00 PM

Btm

NOHA

Stoney Creek Ice Breakers

vs

Hamilton P. Martin Reps

27

5:30 PM

Btm

NOHA

Mississauga Reps

vs

York Simcoe Express

28

7:30 PM

Mid

Dcoke

Oshawa Kiwanis

vs

North Bay Trappers

29

9:00 PM

Mid

Dcoke

Central Ontario Wolves

vs

Halton Hurricanes

FRIDAY, NOVEMBER 3rd, 2000

Cambrian Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

30

8:00 AM

PW

EZRock

Mississauga Reps

vs

North York Jr. Canadiens

31

9:30 AM

PW

Bnick

Toronto Marlboros

vs

Vaughan Kings

32

11:00 AM

Btm

NOHA

Mississauga Reps

vs

Stoney Creek Ice Breakers

33

1:00 PM

Btm

NOHA

York Simcoe Express

vs

Hamilton P. Martin Reps

34

2:30 PM

PW

Snorth

Buffalo Regals

vs

Central Ontario Wolves

35

4:00 PM

PW

Snorth

Mississauga Senators

vs

Ottawa Valley Titans

36

5:30 PM

Btm

Scotia

Peterborough Petes

vs

Buffalo Saints 85 Selects

37

7:30 PM

Btm

Nwolves

Huron Perth Lakers

vs

Detroit Belle Tire

38

9:00 PM

Btm

Nwolves

Toronto Marlboros

vs

Central Ontario Wolves

Carmichael Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

39

8:00 AM

PW

Sstar

Cumberland Barons

vs

York Simcoe Express

40

9:30 AM

PW

Sstar

Toronto Young Nationals

vs

Sault Ste. Marie Gen. Ins.

41

11:00 AM

Btm

LCaesar

Markham Waxers

vs

Thunder Bay Sportop Kings

42

1:00 PM

Btm

Tele

Cumberland Barons

vs

Toronto Red Wings

43

2:30 PM

PW

Cit Sud

Greater Kingston Predators

vs

Toronto Red Wings

44

4:00 PM

PW

Cit Sud

Sudbury Lakers

vs

Waterloo Tigers

45

5:30 PM

Btm

Scotia

North York Canadiens

vs

Elgin Middlesex Chiefs

46

7:30 PM

Mid

Dcoke

North Bay Trappers

vs

Central Ontario Wolves

47

9:00 PM

Mid

Dcoke

Halton Hurricanes

vs

Oshawa Kiwanis

Chelmsford Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

48

4:00 PM

Btm

SMHA

Gloucester Rangers

vs

Waterloo Tigers

49

5:30 PM

Btm

SMHA

Toronto Young Nationals

vs

Onaping Falls Huskies

50

7:30 PM

Mid

Cdry

Toronto Young Nationals

vs

Michigan Jaguars

51

9:00 PM

Mid

Cdry

Greater Kingston Predators

vs

Rayside Balfour Jr. Sabrecats

Countryside Sports Complex

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

52

8:00 AM

Btm

Tele

Toronto Red Wings

vs

Lambton Lightning

53

9:30 AM

Btm

CIGM

Vaughan Kings

vs

Clarington Toros

54

11:00 AM

Btm

CIGM

Brantford 99'ers

vs

Sudbury Lockerby Confec.

55

1:00 PM

Btm

Tele

Lambton Lightning

vs

Sault Ste. Marie North Street

56

2:30 PM

Btm

Q92

Oakville Rangers

vs

North Bay Athletics

57

4:00 PM

Btm

Q92

Quinte Red Devils

vs

Ottawa Valley Titans

58

5:30 PM

Btm

CIGM

Sudbury Lockerby Confec.

vs

Vaughan Kings

59

7:30 PM

Mid

Ccoke

Toronto Red Wings

vs

Whitby Wildcats

60

9:00 PM

Mid

CCoke

Gloucester Rangers

vs

Sudbury Cara's Capitals

Garson Community Centre

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

61

8:00 AM

PW

Snorth

Central Ontario Wolves

vs

Mississauga Senators

62

9:30 AM

PW

Snorth

Ottawa Valley Titans

vs

Buffalo Regals

63

11:00 AM

Btm

LCaesar

Greater Kingston Predators

vs

Sun County 1985

64

12:30 PM

Btm

Scotia

Elgin Middlesex Chiefs

vs

Buffalo Saints 85 Selects

65

2:30 PM

PW

Bnick

Vaughan Kings

vs

Oakville Rangers

66

4:00 PM

PW

Bnick

Thunder Bay Kings.

vs

Toronto Marlboros

67

5:30 PM

Btm

CIGM

Clarington Toros

vs

Brantford 99'ers

68

7:30 PM

Mid

Barq's

North York Rangers

vs

Denver (Hyland Hills) Jaguars

69

9:00 PM

Mid

Barq's

Richmond Hill Tricin Stars

vs

Valley East Consbec Cobras

McClelland Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

70

8:00 AM

PW

EZRock

Eastern Ontario Cobras

vs

Lambton Lightning

71

9:30 AM

PW

Cit Sud

Waterloo Tigers

vs

Greater Kingston Predators

72

11:00 AM

Btm

SMHA

Toronto Young Nationals

vs

Waterloo Tigers

73

1:00 PM

PW

EZRock

North York Jr. Canadiens

vs

Eastern Ontario Cobras

74

2:30 PM

PW

EZRock

Lambton Lightning

vs

Mississauga Reps

75

4:00 PM

Btm

LCaesar

Thunder Bay Sportop Kings

vs

Greater Kingston Predators

76

5:30 PM

Btm

NOHA

Hamilton P. Martin Reps

vs

Mississauga Reps

77

7:30 PM

Mid

Sprite

Sault Ste. Marie North Stars

vs

Cleveland Barons

78

9:00 PM

Mid

Sprite

Quinte Red Devils

vs

York Simcoe Express

Sudbury Community Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

79

8:00 AM

Btm

Tele

Cumberland Barons

vs

Sault Ste. Marie North Street

80

9:30 AM

Btm

Q92

Ottawa Valley Titans

vs

North Bay Athletics

81

11:00 AM

Btm

Nwolves

Central Ontario Wolves

vs

Detroit Belle Tire

82

1:00 PM

Btm

Nwolves

Toronto Marlboros

vs

Huron Perth Lakers

83

2:30 PM

PW

Sstar

Sault Ste. Marie General Insur.

vs

Cumberland Barons

Tom Davies' (Walden) Community Centre

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

84

8:00 AM

Btm

Q92

Oakville Rangers

vs

Quinte Red Devils

85

9:30 AM

PW

Bnick

Oakville Rangers

vs

Thunder Bay Kings

86

11:00 AM

Btm

SMHA

Onaping Falls Huskies

vs

Gloucester Rangers

87

12:30 PM

Btm

Scotia

North York Canadiens

vs

Peterborough Petes

88

2:30 PM

PW

Sstar

York Simcoe Express

vs

Toronto Young Nationals

89

4:00 PM

Btm

LCaesar

Sun County 1985

vs

Markham Waxers

90

5:30 PM

Btm

NOHA

York Simcoe Express

vs

Stoney Creek Ice Breakers

91

7:30 PM

Mid

Powerade

Mississauga Senators

vs

Ottawa Valley Titans

92

9:00 PM

Mid

Powerade

Kapuskasing Legion Flyers

vs

Kitchener Greenshirts

SATURDAY, NOVEMBER 4th, 2000

Cambrian Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

93

8:00 AM

PW

Bnick

Toronto Marlboros

vs

Oakville Rangers

94

9:30 AM

PW

Bnick

Thunder Bay Kings

vs

Vaughan Kings

95

11:00 AM

Btm

Rof16

2nd - NOHA Division

vs

1st - Telemedia Division

96

1:00 PM

Btm

Rof16

2nd - Telemedia Division

vs

1st - NOHA Division

97

2:30 PM

Mid

Dcoke

Halton Hurricanes

vs

North Bay Trappers

98

4:00 PM

Mid

Dcoke

Central Ontario Wolves

vs

Oshawa Kiwanis

Carmichael Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

99

8:00 AM

PW

Cit Sud

Waterloo Tigers

vs

Toronto Red Wings

100

9:30 AM

PW

Cit Sud

Greater Kingston Predators

vs

Sudbury Lakers

101

11:00 AM

Btm

Rof16

2nd - SMHA Division

vs

1st - Northern Wolves Division

102

1:00 PM

Btm

Rof16

2nd - Northern Wolves Division

vs

1st - SMHA Division

103

2:30 PM

Mid

Barq's

Valley East Consbec Cobras

vs

North York Rangers

104

4:00 PM

Mid

Barq's

Denver (Hyland Hills) Jaguars

vs

Richmond Hill Tricin Stars

105

6:00 PM

PW

1/4 Final

1st - Sudbury Star Division

vs

1st - Cover Story Division

106

7:30 PM

Btm

1/4 Final

Winner Game 95

vs

Winner Game 101

107

9:00 PM

Mid

1/4 Final

1st - Minute Maid Division

vs

1st - Powerade Division

Countryside Sports Complex

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

108

8:00 AM

PW

Sstar

York Simcoe Express

vs

Sault Ste. Marie Gen. Insurance

109

9:30 AM

PW

Sstar

Cumberland Barons

vs

Toronto Young Nationals

110

11:00 AM

Btm

Rof16

2nd - LCaesar Division

vs

1st - CIGM Division

111

1:00 PM

Btm

Rof16

2nd - CIGM Division

vs

1st - LCaesar Division

112

2:30 PM

Mid

Ccoke

Sudbury Cara's Capitals

vs

Toronto Red Wings

113

4:00 PM

Mid

CCoke

Whitby Wildcats

vs

Gloucester Rangers

114

6:00 PM

PW

1/4 Final

3rd Place Wildcard

vs

1st - City of Sudbury Division

115

7:30 PM

Btm

1/4 Final

Winner Game 110

vs

Winner Game 119

116

9:00 PM

Mid

1/4 Final

2nd Wildcard

vs

1st - Classic Coke Division

Sudbury Community Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

117

8:00 AM

PW

EZRock

Mississauga Reps

vs

Eastern Ontario Cobras

118

9:30 AM

PW

EZRock

North York Jr. Canadiens

vs

Lambton Lightning

119

11:00 AM

Btm

Rof16

2nd - Q92 Division

vs

1st - Scotiabank Division

120

1:00 PM

Btm

Rof16

2nd - Scotiabank Division

vs

1st - Q92 Division

121

2:30 PM

Mid

Cdry

Rayside Balfour Jr. Sabrecats

vs

Toronto Young Nationals

122

4:00 PM

Mid

Cdry

Michigan Jaguars

vs

Greater Kingston Predators

123

6:00 PM

PW

1/4 Final

2nd Place Wildcard

vs

1st - Science North Div

124

7:30 PM

Btm

1/4 Final

Winner Game 111

vs

Winner Game 120

125

9:00 PM

Mid

1/4 Final

1st Place Wildcard

vs

1st - Diet Coke Division

Tom Davies' (Walden) Community Centre

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

126

8:00 AM

PW

Snorth

Buffalo Regals

vs

Mississauga Senators

127

9:30 AM

PW

Snorth

Central Ontario Wolves

vs

Ottawa Valley Titans

128

11:00 AM

Mid

Powerade

Ottawa Valley Titans

vs

Kapuskasing Legion Flyers

129

1:00 PM

Mid

Powerade

Kitchener Greenshirts

vs

Mississauga Senators

130

2:30 PM

Mid

Sprite

Quinte Red Devils

vs

Sault Ste. Marie North Stars

131

4:00 PM

Mid

Sprite

Cleveland Barons

vs

York Simcoe Express

132

6:00 PM

PW

1/4 Final

1st Place Wildcard

vs

1st - Big Nickel Division

133

7:30 PM

Btm

1/4 Final

Winner Game 96

vs

Winner Game 102

134

9:00 PM

Mid

1/4 Final

1st - Sprite Division

vs

1st - Canada Dry Division

SUNDAY, NOVEMBER 5th, 2000

* * * POWERADE DAY * * *

Countryside Sports Complex

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

135

8:00 AM

PW

Semi

Winner Game 105

vs

Winner Game 114

136

10:00 AM

Btm

Semi

Winner Game 106

vs

Winner Game 115

137

12:00 PM

Mid

Semi

Winner Game 107

vs

Winner Game 116

138

2:00 PM

PW

Final

Winner Game 135

vs

Winner Game 141

139

4:00 PM

Btm

Final

Winner Game 136

vs

Winner Game 142

140

6:00 PM

Mid

Final

Winner Game 137

vs

Winner Game 143

Sudbury Community Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

vs

Home

141

8:00 AM

PW

Semi

Winner Game 123

vs

Winner Game 132

142

10:00 AM

Btm

Semi

Winner Game 124

vs

Winner Game 133

143

12:00 PM

Mid

Semi

Winner Game 125

vs

Winner Game 134

144

2:00 PM

PW

Consol.

Loser Game 135

vs

Loser Game 141

145

4:00 PM

Btm

Consol.

Loser Game 136

vs

Loser Game 142

146

6:00 PM

Mid

Consol.

Loser Game 137

vs

Loser Game 143

Home advantage in Semi-Final and Final Round decided by team record.
LEGEND:

PW - Peewee

Btm - Bantam

Mid - Midget

Teams must be prepared to play at least fifteen minutes prior to the scheduled start time of each game.

 

TOP OF PAGE