Big Nickel Hockey

1998 Tournament Schedule & Results

THURSDAY, OCTOBER 29th, 1998

Countryside Sports Complex

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

1

19:30:00

Btm

CIGM

Toronto Red Wings

2

Sudbury Lockerby Confec.

1

21:00:00

*** 19TH BIG NICKEL OPENING CEREMONIES ***

2

21:30:00

Mid

CCoke

Barrie Icemen

1

Sudbury Cara's Capitals

3

Chelmsford Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

3

19:30:00

Btm

NOHA

Toronto Young Nationals

8

Onaping Falls Huskies

3

4

21:00:00

Mid

DSprite

York-Simcoe Express

2

Rayside Balfour Sabrecats

0

Carmichael Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

5

19:30:00

PW

SStar

Mississauga Senators

5

Sudbury Lakers

1

6

21:00:00

Mid

MMaid

Toronto Marlboros

2

Valley East Consbec Cobras

5

Garson Community Centre

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

7

19:30:00

PW

LCaesar

Oshawa Kinsmen

4

North Bay Zeller's

3

8

21:00:00

Mid

DCoke

Oshawa Kiwanis

3

North Bay Trappers

0

FRIDAY, OCTOBER 30th, 1998

Cambrian Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

9

08:00:00

PW

Sud

Eastern Ontario Cobras

3

Don Mills Flyers

3

10

09:30:00

PW

Sud

Kitchener Stars

3

Thunder Bay Kings

3

11

11:00:00

PW

SStar

Ottawa Valley Titans

2

Buffalo Regals

3

12

13:00:00

PW

BNick

Toronto Red Wings

0

York-Simcoe Express

5

13

14:30:00

PW

Caesar

North Bay Zeller's

3

Greater Kingston Frontenacs

4

14

16:00:00

Btm

NOHA

Onaping Falls Huskies

1

Thunder Bay Sportop Kings

7

15

17:30:00

Btm

Q92

North Bay Athletics

4

Halton Hurricanes

3

16

19:30:00

Btm

CIGM

Richmond Hill Stars

3

Toronto Red Wings

1

17

21:00:00

Mid

CCoke

Halton Hurricanes

8

Barrie Icemen

1

Carmichael Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

18

08:00:00

PW

SNorth

Gloucester Rangers

1

Soo Avery Construction

1

19

09:30:00

Btm

Wolves

Waterloo Timberwolves

3

Soo Thunder

1

20

11:00:00

Btm

Wolves

North York Canadiens

4

Ottawa Valley Titans

2

21

13:00:00

Btm

CIGM

Detroit Honeybaked '83

2

Richmond Hill Stars

2

22

14:30:00

Btm

SMHA

Soo North Street Mini Mart

1

Elgin-Middlesex Chiefs

5

23

16:00:00

PW

SStar

Ottawa Valley Titans

6

Mississauga Senators

3

24

17:30:00

PW

SStar

Sudbury Lakers

2

Buffalo Regals

2

25

19:30:00

PW

BNick

Chicago Young Americans

2

Toronto Red Wings

0

26

21:00:00

Mid

DSprite

York-Simcoe Express

4

Ottawa West Golden Knights

1

Coniston Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

27

08:00:00

PW

SNorth

Central Ontario Wolves

4

Mississauga Reps

4

28

09:30:00

PW

Caesar

Vaughan Kings

6

Greater Kingston Frontenacs

2

29

11:00:00

PW

BNick

Chicago Young Americans

2

Ottawa West Golden Knights

3

30

13:00:00

PW

SNorth

Soo Avery Construction

1

Central Ontario Wolves

1

31

14:30:00

PW

Sud

Thunder Bay Kings

5

Eastern Ontario Cobras

2

32

16:00:00

Btm

Wolves

Soo Thunder

2

Ottawa Valley Titans

2

33

17:30:00

Btm

Wolves

North York Canadiens

6

Waterloo Timberwolves

3

34

19:30:00

Btm

Tele

Vaughan Kings

4

Detroit Compuware

2

35

21:00:00

Btm

Tele

Gloucester Rangers

2

Quinte Red Devils

4

Countryside Sports Complex

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

36

08:00:00

Btm

NOHA

Ottawa District III Cobras

3

Thunder Bay Sportop Kings

4

37

09:30:00

Mid

Sprite

Thunder Bay Investor's Group

3

Soo North Stars

3

38

11:00:00

Mid

Sprite

Quinte Red Devils

4

Gloucester Rangers

2

39

13:00:00

PW

SNorth

Mississauga Reps

4

Gloucester Rangers

2

40

14:30:00

PW

Caesar

Vaughan Kings

5

Oshawa Kinsmen

2

41

16:00:00

Mid

DCoke

Toronto Red Wings

2

North Bay Trappers

3

42

17:30:00

Mid

DCoke

Oshawa Kiwanis

1

Greater Kingston Frontenacs

1

43

19:30:00

Btm

CIGM

Sudbury Lockerby Confec.

2

Detroit Honeybaked '83

5

44

21:00:00

Mid

CCoke

Sudbury Cara's Nickel Caps

3

North Central Predators

1

Garson Community Centre

#

Time

Division

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

45

08:00:00

Btm

SMHA

Elgin-Middlesex Chiefs

1

Greater Kingston Frontenacs

3

46

09:30:00

Btm

SMHA

Detroit Little Caesar's

5

Soo North Street Mini Mart

0

FRIDAY, OCTOBER 30th, 1998 (cont'd)

Garson Community Centre (cont'd)

47

11:00:00

Btm

Q92

Halton Hurricanes

1

Don Mills Flyers

2

48

12:30:00

Btm

Q92

Detroit Ice Dogs

1

North Bay Athletics

1

49

14:30:00

PW

Sud

Don Mills Flyers

7

Kitchener Stars

4

50

16:00:00

Btm

NOHA

Toronto Young Nationals

3

Ottawa District III Cobras

5

51

17:30:00

Btm

Q92

Don Mills Flyers

5

Detroit Ice Dogs

1

52

19:30:00

Mid

MMaid

Valley East Consbec Cobras

4

Cleveland Barons

2

53

21:00:00

Mid

DSprite

Rayside Balfour Sabrecats

2

Toronto Young Nationals

4

McClelland Arena

#

Time

Division

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

54

08:00:00

Mid

DCoke

Greater Kingston Frontenacs

0

Toronto Red Wings

1

55

09:30:00

Mid

CCoke

North Central Predators

2

Halton Hurricanes

2

56

11:00:00

Btm

Tele

Vaughan Kings

3

Quinte Red Devils

1

57

13:00:00

Btm

Tele

Detroit Compuware

1

Gloucester Rangers

1

58

14:30:00

Btm

SMHA

Greater Kingston Frontenacs

6

Detroit Little Caesar's

2

59

16:00:00

Mid

Sprite

Soo North Stars

3

Quinte Red Devils

3

60

17:30:00

Mid

Sprite

Gloucester Rangers

2

Thunder Bay Investor's Group

4

61

19:30:00

PW

BNick

York-Simcoe Express

4

Ottawa West Golden Knights

1

62

21:00:00

Mid

MMaid

Toronto Marlboros

0

Waterloo Lions

1

Sudbury Community Arena

#

Time

Division

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

63

08:00:00

Mid

CDry

Central Ontario Wolves

1

Kitchener Greenshirts

7

64

09:30:00

Mid

CDry

Kapuskasing Legion Flyers

4

Mississauga Reps

5

65

11:00:00

Mid

DSprite

Ottawa West Golden Knights

1

Toronto Young Nationals

6

66

13:00:00

Mid

MMaid

Cleveland Barons

3

Waterloo Lions

1

67

14:30:00

Mid

CDry

Mississauga Reps

0

Central Ontario Wolves

1

68

16:00:00

Mid

CDry

Kitchener Greenshirts

6

Kapuskasing Legion Flyers

3

SATURDAY, OCTOBER 31st, 1998

Cambrian Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

69

08:00:00

PW

Caesar

Oshawa Kinsmen

3

Greater Kingston Frontenacs

6

70

09:30:00

PW

Caesar

North Bay Zeller's

0

Vaughan Kings

3

71

11:00:00

Mid

DSprite

Toronto Young Nationals

1

York-Simcoe Express

3

72

13:00:00

Mid

DSprite

Ottawa West Golden Knights

2

Rayside Balfour Canadiens

3

73

14:30:00

Mid

Sprite

Gloucester Rangers

0

Soo North Stars

6

74

16:00:00

Mid

Sprite

Quinte Red Devils

2

Thunder Bay Investor's Group

5

75

18:00:00

PW

1/4 Final

1st Caesar -Vaughan Kings

2

1st - Sudbury Div - Thunder Bay

5

76

19:30:00

Btm

1/4 Final

1st Wildcard -Detroit Honeybaked

5

1st - Telemedia - Vaughan Kings

6

77

21:00:00

Mid

1/4 Final

1st Wildcard - Sudbury Cara's

1

1st - Sprite Division - Thunder Bay

4

Carmichael Arena

#

Time

Division

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

78

08:00:00

PW

SStar

Buffalo Regals

4

Mississauga Senators

1

79

09:30:00

PW

SStar

Ottawa Valley Titans

5

Sudbury Lakers

1

80

11:00:00

Mid

MMaid

Waterloo Lions

3

Valley East Consbec Cobras

3

81

13:00:00

Mid

MMaid

Cleveland Barons

5

Toronto Marlboros

1

82

14:30:00

Mid

DCoke

North Bay Trappers

3

Greater Kingston Frontenacs

3

83

16:00:00

Mid

DCoke

Toronto Red Wings

4

Oshawa Kiwanis

4

84

18:00:00

PW

1/4 Final

3rd Wildcard - Don Mills

3

1st - Sudbury Star- Buffalo

2

Double overtime

85

19:30:00

Btm

1/4 Final

1st - Sudbury Wolves - North York

4

1st - SMHA - Kingston

3

86

21:00:00

Mid

1/4 Final

1st - Diet Sprite - York Simcoe

3

1st - Canada Dry - Mississauga Reps

2

Overtime

Coniston Arena

#

Time

Division

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

87

08:00:00

Btm

SMHA

Greater Kingston Frontenacs

8

Soo North Street Mini Mart

1

88

09:30:00

Btm

SMHA

Detroit Little Caesar's

2

Elgin-Middlesex Chiefs

6

89

11:00:00

Btm

Q92

Detroit Ice Dogs

0

Halton Hurricanes

4

90

13:00:00

Btm

Q92

Don Mills Flyers

6

North Bay Athletics

0

Countryside Sports Complex

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

91

08:00:00

PW

Sud

Eastern Ontario Cobras

4

Kitchener Stars

1

92

09:30:00

PW

Sud

Don Mills Flyers

4

Thunder Bay Kings

4

93

11:00:00

Btm

CIGM

Richmond Hill Stars

3

Sudbury Lockerby Confec.

0

94

13:00:00

Btm

CIGM

Detroit Honeybaked '83

5

Toronto Red Wings

2

95

14:30:00

Mid

CCoke

Halton Hurricanes

1

Sudbury Cara's Nickel Capitals

0

96

16:00:00

Mid

CCoke

Barrie Icemen

4

North Central Predators

1

97

18:00:00

PW

1/4 Final

2nd Wildcard - Kingston

2

1st - Big Nickel - York Simcoe

1

Overtime

98

19:30:00

Btm

1/4 Final

2nd Wildcard - Elgin Middlesex

0

1st - CIGM - Richmond Hill Stars

3

99

21:00:00

Mid

1/4 Final

1st - Minute Maid - Valley East

0

1st - Diet Coke - Oshawa

1

Garson Community Centre

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

100

08:00:00

PW

BNick

York-Simcoe Express

1

Chicago Young Americans

1

101

09:30:00

PW

BNick

Ottawa West Golden Knights

3

Toronto Red Wings

6

102

11:00:00

Btm

NOHA

Ottawa District III Cobras

8

Onaping Falls Huskies

2

103

13:00:00

Btm

NOHA

Thunder Bay Sportop Kings

3

Toronto Young Nationals

2

McClelland Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

104

09:00:00

Btm

Wolves

Soo Thunder

1

North York Canadiens

3

105

10:30:00

Btm

Wolves

Ottawa Valley Titans

3

Waterloo Timberwolves

2

Sudbury Community Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

106

08:00:00

PW

SNorth

Central Ontario Wolves

5

Gloucester Rangers

3

107

09:30:00

PW

SNorth

Mississauga Reps

4

Soo Avery Construction

3

108

11:00:00

Btm

Tele

Gloucester Rangers

0

Vaughan Kings

6

109

13:00:00

Btm

Tele

Quinte Red Devils

4

Detroit Compuware

5

110

14:30:00

Mid

CDry

Central Ontario Wolves

1

Kapuskasing Legion Flyers

1

111

16:00:00

Mid

CDry

Mississauga Reps

4

Kitchener Greenshirts

1

112

18:00:00

PW

1/4 Final

1st Wildcard - Ottawa Valley

3

1st - Science North - Miss. Reps

6

113

19:30:00

Btm

1/4 Final

1st - NOHA - Thunder Bay

5

1st - Q92 - Don Mills

2

114

21:00:00

Mid

1/4 Final

2nd Wildcard - Toronto Nats

4

1st - Classic Coke - Halton

0

SUNDAY, NOVEMBER 1st, 1998

Countryside Sports Complex

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

115

08:00:00

PW

Semi

Winner Game 112 - Kingston

0

Winner Game 97 - Miss. Reps

2

116

10:00:00

Btm

Semi

Winner Game 113 - Richmond Hill

3

Winner Game 98 - Thunder Bay

1

117

12:00:00

Mid

Semi

Winner Game 114 - Oshawa

1

Winner Game 99 - Toronto Nats

4

118

14:00:00

PW

Final

Winner Game 121 - Thunder Bay

2

Winner Game 115 - Miss. Reps

3

119

16:00:00

Btm

Final

Winner Game 122 - Richmond Hill

6

Winner Game 116 - North York

3

120

18:00:00

Mid

Final

Winner Game 123 - Toronto Nats

0

Winner Game 117 - Thunder Bay

1

Sudbury Community Arena

#

Time

Div

Category

Visitor

Score

Home

Score

Notes

121

08:00:00

PW

Semi

Winner Game 84 - Don Mills

3

Winner Game 75 - Thunder Bay

4

Overtime

122

10:00:00

Btm

Semi

Winner Game 85 - North York

5

Winner Game 76 - Vaughan Kings

2

123

12:00:00

Mid

Semi

Winner Game 86 - Thunder Bay

3

Winner Game 77 - York Simcoe

2