BIG NICKEL HOCKEY TOURNAMENT
2008 SCHEDULE     2008 SCHEDULE     2008 SCHEDULE
Click here for printable version (adobe acrobat format) - Click here for draw
Revisions to Bantam Scotiabank Division - Games 46,48,50,93 and 95 affected
Revisions to Peewee Greater Sudbury Division - Games 45, 49, 107 and 110 affected
THURSDAY, NOVEMBER 6th, 2008
Cambrian Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
1 2:00 PM Btm Scotia Vaughan Kings vs Whitby Wildcats
2 3:30 PM Mid Power Kitchener Jr. Rangers vs Toronto Red Wings
3 5:00 PM Btm Scotia Hamilton Huskies vs Upper Canada Cyclones
4 6:30 PM Mid Power Ottawa Jr. 67's vs Burlington Eagles
5 8:00 PM Btm Scotia Timmins Liberty Mines Eagles vs Vaughan Kings
6 9:30 PM Mid Power Timmins Majors vs Kitchener Jr. Rangers
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
7 1:30 PM Btm CIGM Clarington Toros vs Brantford 99'ers
8 3:00 PM Mid Ccoke Oshawa Kiwanis vs Markham Waxers
9 4:30 PM Btm CIGM Ottawa Senators vs Brampton Battalion
10 6:00 PM Mid Ccoke Chatham Cyclones vs Superior Eagles
  7:30 PM   *** 29th EDITION BIG NICKEL OPENING CEREMONIES ***
11 8:00 PM Btm CIGM Sudbury Wolves vs Clarington Toros
12 9:30 PM Mid Ccoke Oshawa Kiwanis vs Sudbury Wolves
Chelmsford Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
13 2:00 PM Btm Rogers Peterborough Petes vs Mississauga Reps
14 3:30 PM Mid Barq's Halton Hurricanes vs Quinte Red Devils
15 5:00 PM Btm Rogers Elgin-Middlesex Chiefs vs Ottawa Valley Titans
16 6:30 PM Mid Barq's Ottawa Senators vs Markham Majors
17 8:00 PM Btm Rogers Nickel City Sons vs Peterborough Petes
18 9:30 PM Mid Barq's Nickel City Sons vs Halton Hurricanes
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
19 2:00 PM Btm Q92 North Central Predators vs Eastern Ontario Wild
20 3:30 PM Mid Dcoke North Central Predators vs Toronto Titans
21 5:00 PM Btm Q92 Guelph Jr. Storm vs Sault Ste. Marie Greyhounds
22 6:30 PM Mid Dcoke Guelph Jr. Storm vs Sault Ste. Marie North Stars
23 8:00 PM Btm Q92 Thunder Bay Kings vs North Central Predators
24 9:30 PM Mid Dcoke Ottawa Valley Titans vs North Central Predators
Tom Davies' (Walden) Community Centre
# Time Div Category Home vs Visitor
25 2:00 PM Btm Topper's Markham Waxers vs Ottawa Jr. 67's
26 3:30 PM Mid Cdry Ontario East Wild vs Toronto Marlboros
27 5:00 PM Btm Topper's North Bay Hilltop Variety Blades vs Cambridge Hawks
28 6:30 PM Mid Cdry North Bay Trappers vs South Central Ontario Coyotes
29 8:00 PM Btm Topper's Markham Waxers vs Oshawa Bantams
30 9:30 PM Mid Cdry Sault Ste. Marie Indians vs Ontario East Wild
FRIDAY, NOVEMBER 7th, 2008
Cambrian Arena
#
Time Div Category Home vs Visitor
31 8:00 AM Btm Topper's Ottawa Jr. 67's vs Oshawa Bantams
32 9:30 AM Mid Cdry Toronto Marlboros vs Sault Ste. Marie Indians
33 11:00 AM Btm Topper's Markham Waxers vs North Bay Hilltop Variety Blades
34 12:30 PM Mid Cdry Ontario East Wild vs North Bay Trappers
35 2:00 PM Btm Topper's Ottawa Jr. 67's vs Cambridge Hawks
36 3:30 PM Mid Cdry Toronto Marlboros vs South Central Ontario Coyotes
37 5:00 PM Btm Topper's Oshawa Bantams vs North Bay Hilltop Variety Blades
38 6:30 PM Mid Cdry Sault Ste. Marie Indians vs North Bay Trappers
39 8:00 PM Btm Topper's Cambridge Hawks vs Markham Waxers
40 9:30 PM Mid Cdry South Central Ontario Coyotes vs Ontario East Wild
Carmichael Arena
#
Time Div Category Home vs Visitor
41 8:00 AM PW Sud Central Ontario Wolves vs Timmins Peewees
42 9:30 AM Btm Scotia Upper Canada Cyclones vs Timmins Liberty Mines Eagles
43 11:00 AM PW Sud Toronto Red Wings vs Sudbury Wolves
44 12:30 PM Btm Scotia Vaughan Kings vs Hamilton Huskies
45 2:00 PM PW Sud Central Ontario Wolves vs Sudbury Bulldogs
46 3:30 PM Btm Scotia Whitby Wildcats vs Timmins Liberty Mines Eagles
47 5:00 PM PW Sud Timmins Peewees vs Toronto Red Wings
48 6:30 PM Btm Scotia Upper Canada Cyclones vs Vaughan Kings
49 8:00 PM PW Sud Sudbury Wolves vs Sudbury Bulldogs
50 9:30 PM Btm Scotia Hamilton Huskies vs Whitby Wildcats
Chelmsford Arena
#
Time Div Category Home vs Visitor
51 8:00 AM PW Sstar Ottawa Valley Titans vs Markham Waxers
52 9:30 AM Btm Roger's Mississauga Reps vs Nickel City Sons
53 11:00 AM PW Sstar North Bay Peewees vs Nickel City Sons
54 12:30 PM Btm Roger's Ottawa Valley Titans vs Peterborough Petes
55 2:00 PM PW Sstar Markham Waxers vs Toronto Young Nationals
56 3:30 PM Btm Roger's Mississauga Reps vs Elgin-Middlesex Chiefs
57 5:00 PM PW Sstar Ottawa Valley Titans vs North Bay Peewees
58 6:30 PM Btm Roger's Nickel City Sons vs Ottawa Valley Titans
59 8:00 PM PW Sstar Nickel City Sons vs Toronto Young Nationals
60 9:30 PM Btm Roger's Elgin-Middlesex Chiefs vs Peterborough Petes
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
61 8:00 AM Btm CIGM Brantford 99'ers vs Brampton Battalion
62 9:30 AM Mid Ccoke Markham Waxers vs Chatham Cyclones
63 11:00 AM Btm CIGM Ottawa Senators vs Clarington Toros
64 12:30 PM Mid Ccoke Superior Eagles vs Sudbury Wolves
65 2:00 PM Btm CIGM Brantford 99'ers vs Sudbury Wolves
66 3:30 PM Mid Ccoke Chatham Cyclones vs Oshawa Kiwanis
67 5:00 PM Btm CIGM Clarington Toros vs Brampton Battalion
68 6:30 PM Mid Ccoke Sudbury Wolves vs Markham Waxers
69 8:00 PM Btm CIGM Sudbury Wolves vs Ottawa Senators
70 9:30 PM Mid Ccoke Superior Eagles vs Oshawa Kiwanis
Coniston Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
71 8:00 AM Btm Q92 Guelph Jr. Storm vs Eastern Ontario Wild
72 9:30 AM Mid Power Burlington Eagles vs Toronto Red Wings
73 11:00 AM Btm Q92 Sault Ste. Marie Greyhounds vs Thunder Bay Kings
74 12:30 PM Mid Power Kitchener Jr. Rangers vs Ottawa Jr. 67's
75 2:00 PM Btm Q92 North Central Predators vs Guelph Jr. Storm
76 3:30 PM Mid Power Toronto Red Wings vs Timmins Majors
77 5:00 PM Btm Q92 Eastern Ontario Wild vs Thunder Bay Kings
78 6:30 PM Mid Power Burlington Eagles vs Kitchener Jr. Rangers
79 8:00 PM Btm Q92 North Central Predators vs Sault Ste. Marie Greyhounds
80 9:30 PM Mid Power Ottawa Jr. 67's vs Timmins Majors
Tom Davies' (Walden) Community Centre
# Time Div Category Home vs Visitor
81 8:00 AM Mid Dcoke Guelph Jr. Storm vs Toronto Titans
82 9:30 AM Mid Barq's Markham Majors vs Quinte Red Devils
83 11:00 AM Mid Dcoke Sault Ste. Marie North Stars vs North Central Predators
84 12:30 PM Mid Barq's Nickel City Sons vs Ottawa Senators
85 2:00 PM Mid Dcoke Toronto Titans vs Ottawa Valley Titans
86 3:30 PM Mid Barq's Halton Hurricanes vs Markham Majors
87 5:00 PM Mid Dcoke North Central Predators vs Guelph Jr. Storm
88 6:30 PM Mid Barq's Quinte Red Devils vs Nickel City Sons
89 8:00 PM Mid Dcoke Sault Ste. Marie North Stars vs Ottawa Valley Titans
90 9:30 PM Mid Barq's Ottawa Senators vs Halton Hurricanes
SATURDAY, NOVEMBER 8th, 2008
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
91 8:00 AM PW Sstar Toronto Young Nationals vs Ottawa Valley Titans
92 9:30 AM PW Sstar North Bay Peewees vs Markham Waxers
93 11:00 AM Btm Scotia Whitby Wildcats vs Upper Canada Cyclones
94 12:30 PM PW Sud Sudbury Wolves vs Timmins Peewees
95 2:00 PM Btm Scotia Timmins Miller Paving Eagles vs Hamilton Huskies
96 3:30 PM Mid Dcoke Toronto Titans vs Sault Ste. Marie North Stars
97 6:30 PM PW Sud Central Ontario Wolves vs Sudbury Wolves
98 8:00 PM Btm 1/4 Final 4th Place Divisional Winner vs 5th Place Divisional Winner
99 9:30 PM Mid 1/4 Final 4th Place Divisional Winner vs 5th Place Divisional Winner
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
100 8:00 AM PW Sud Central Ontario Wolves vs Toronto Red Wings
101 9:30 AM Btm CIGM Brantford 99'ers vs Ottawa Senators
102 11:00 AM Btm CIGM Brampton Battalion vs Sudbury Wolves
103 12:30 PM Mid Ccoke Sudbury Wolves vs Chatham Cyclones
104 2:00 PM Mid Ccoke Markham Waxers vs Superior Eagles
105 3:30 PM Mid Cdry North Bay Trappers vs Toronto Marlboros
106 5:00 PM Mid Cdry South Central Ontario Coyotes vs Sault Ste. Marie Indians
107 6:30 PM PW Sud Toronto Red Wings vs Sudbury Bulldogs
108 8:00 PM Btm 1/4 Final 1st Place Divisional Winner vs 3rd Place Wildcard
109 9:30 PM Mid 1/4 Final 1st Place Divisional Winner vs 3rd Place Wildcard
Chelmsford Arena
#
Time Div Category Home vs Visitor
110 8:00 AM PW Sud Sudbury Bulldogs vs Timmins Peewees
111 9:30 AM Btm Topper's Cambridge Hawks vs Oshawa Bantams
112 11:00 AM Btm Topper's North Bay Hilltop Variety Blades vs Ottawa Jr. 67's
113 12:30 PM PW Sstar Nickel City Sons vs Ottawa Valley Titans
114 2:00 PM Mid Barq's Markham Majors vs Nickel City Sons
115 3:30 PM Mid Barq's Quinte Red Devils vs Ottawa Senators
116 6:30 PM PW Sstar Markham Waxers vs Nickel City Sons
117 8:00 PM Btm 1/4 Final 2nd Place Divisional Winner vs 2nd Place Wildcard
118 9:30 PM Mid 1/4 Final 2nd Place Divisional Winner vs 2nd Place Wildcard
Tom Davies' (Walden) Community Centre
# Time Div Category Home vs Visitor
119 8:00 AM Btm Rogers Ottawa Valley Titans vs Mississauga Reps
120 9:30 AM Btm Rogers Elgin-Middlesex Chiefs vs Nickel City Sons
121 11:00 AM Btm Q92 Sault Ste. Marie Greyhounds vs Eastern Ontario Wild
122 12:30 PM Btm Q92 Thunder Bay Kings vs Guelph Jr. Storm
123 2:00 PM Mid Dcoke Ottawa Valley Titans vs Guelph Jr. Storm
124 3:30 PM Mid Power Toronto Red Wings vs Ottawa Jr. 67's
125 5:00 PM Mid Power Timmins Majors vs Burlington Eagles
126 6:30 PM PW Sstar Toronto Young Nationals vs North Bay Peewees
127 8:00 PM Btm 1/4 Final 3rd Place Divisional Winner vs 1st Place Wildcard
128 9:30 PM Mid 1/4 Final 3rd Place Divisional Winner vs 1st Place Wildcard
SUNDAY, NOVEMBER 9th, 2008
Countryside Sports Complex
# Time Div Category Home vs Visitor
129 8:00 AM PW Semi 1st Place Sudbury Division vs 2nd Place Sudbury Star Division
130 10:00 AM Btm Semi Winner Game 98 vs Winner Game 108
131 12:00 PM Mid Semi Winner Game 99 vs Winner Game 109
132 2:00 PM PW Final Winner Game 129 vs Winner Game 135
133 4:00 PM Btm Final Winner Game 130 vs Winner Game 136
134 6:00 PM Mid Final Winner Game 131 vs Winner Game 137
Carmichael Arena
# Time Div Category Home vs Visitor
135 8:00 AM PW Semi 1st Place Sudbury Star Division vs 2nd Place Sudbury Division
136 10:00 AM Btm Semi Winner Game 117 vs Winner Game 127
137 12:00 PM Mid Semi Winner Game 118 vs Winner Game 128
Teams must be prepared to play at least fifteen minutes prior to the scheduled start time of each game.

Back to Home Page